18.05.2021 tarihinde Faruk Uraz tarafından  “Çağlar Boyu Louvre” isimli seminer verildi.  Kapadokya Üniversitesi uzaktan eğitim birimi ALMS üzerinden Turist Rehberliği öğrencilerine yönelik düzenlenen seminer etkinliği, profesyonel turist rehberi olan ve uzun yıllardır Paris’te yaşayan Faruk Uraz tarafından, KAM müdürü Şükran Ünser moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

Faruk Uraz, seminerde turist rehberliği öğrencilerinin pandemi sürecinde müze gezerek yerinde bilgilerle donatılmasının hedeflenmesinin yanı sıra, müzeye dair sorgulayıcı bir gözle ezber bozar bazı bilgilerin aktarılmasının hedeflendiğini belirtti.

Müze ile ilgili genel bilgiler verilerek giriş yapıldıktan sonra, “Mezopotamya için ipuçları” başlığı altında müze koleksiyonunun büyük kısmını oluşturan Mezopotamya’ya ilişkin bilgiler aktarıldı. Ardından, benzer bir yöntem Mısır için izlenerek, “Mısır bölümü hakkında bir iki söz” başlığı altında Mısır ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra Mısır koleksiyonu için ilginç bilgiler sunuldu.  Koleksiyonun diğer önemli bölümü olan klasik sanat ise, “Klasik parkurun sınırları” başlığı altında ele alındı. Son bölümde, “Fransız Resmi Üzerine Bir İki Söz” başlığı altında, müzenin en önemli bölümlerinden biri olan Fransız resminin Batı sanatındaki yeri tartışıldı. Bölümlerin sonunda değerlendirme yapılarak öğrencilerden gelen soru bölümüne geçildi ve seminer sona erdi. Seminerin ardından, pandeminin turizm sektörüne verdiği zararlardan bahsedilerek, Türkiye’deki ve Fransa’daki son durumlardan bahsedilerek oturum sonlandırıldı.